Kolizja auta z hulajnogą zakończona mandatem dla matki 12-latka
12-latek bez kasku na hulajnodze spowodował kolizję z samochodem; mandat dla matki i apel o ostrożność rodziców.
W piątek dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym przy ul. Komisji Edukacji Narodowej z udziałem samochodu osobowego i hulajnogi elektrycznej.
Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący Hyundaiem zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić użytkownika hulajnogi elektrycznej. Kiedy pojazd ruszył i znajdował się już na środku przejścia, prawą stroną przedniego zderzaka uderzył inny użytkownik hulajnogi.
Kierującym jednośladem okazał się 12-letni mieszkaniec Stalowej Woli. Chłopiec poruszał się bez wymaganego kasku ochronnego.
Na miejsce przyjechała matka nastolatka. Nikt nie wymagał pomocy medycznej. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację zdarzenia.
Sprawa trafiła do ogniwa do spraw wykroczeń. Po przeprowadzeniu czynności policjanci nałożyli na matkę mandaty łącznej wysokości 1050 zł. Kobieta została ukarana za udostępnienie pojazdu osobie nieuprawnionej do kierowania oraz za brak kasku ochronnego u dziecka.
Do sądu rodziny zostanie przesłana informacja o czynach popełnionych przez 12-latka, tj. spowodowaniu kolizji drogowej oraz kierowaniu hulajnogą elektryczną bez wymaganych uprawnień.
Przypominamy, że hulajnogą elektryczną po drodze publicznej może kierować osoba, która ukończyła 13 lat i posiada kartę rowerową lub odpowiednie uprawnienia. Dodatkowo kierujący hulajnogą, który nie ukończył 16 lat, ma obowiązek korzystania z kasku ochronnego.
Konsekwencje udostępnienia pojazdu osobie nieuprawnionej ponosi właściciel, posiadacz, użytkownik pojazdu. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości od 1000 zł do nawet 5000 zł.
Źródło: policja.gov.pl